W trakcie studiów prawniczych, można wtedy zdecydować czy nasza droga ma nas poprowadzić do zawodu sędziego, adwokata czy może notariusza.

Funkcja zawodu notariusza, a zawody pokrewne

Pewnie każdy z nas prędzej czy później będzie musiał skorzystać z usług notariusza. Notariusz, pracując we własnej kancelarii zajmuje się bowiem różnego rodzaju aktami prawnymi. Z jego usług musimy skorzystać wtedy, gdy kupujemy mieszkanie czy dom, sprzedamy je lub chcemy podarować komuś w ramach darowizny. Do ogólnych obowiązków notariusza należy więc opracowywanie aktów notarialnych wszelkiego rodzaju, praca nad uwierzytelnionymi odpisami dokumentów i pism, a nawet przechowywanie powierzonych mu depozytów czy przyjmowanie sporządzonych oświadczeń sądowych.

Niestety – droga do zostania notariuszem, podobnie zresztą jak w przypadku wielu innych prawniczych zawodów jest dość długa. By rozpocząć proces starania się o ten tytuł najpierw trzeba uzyskać tytuł magistra prawa. Kolejnym krokiem jest aplikacja notarialna, egzamin zawodowy i oczywiście obowiązkowa asesura.

notariusz warszawa centrum

To czy z naszym problemem powinniśmy udać się do adwokata, radcy prawnego, notariusza czy prokuratury, wielu osobom sprawia niemały problem. W końcu ilość prawnych zawiłości, różnorodność problemów sprawia, że osoba postronna może czuć się zagubiona. W związku z tym, warto znać pewne podstawy rozróżniające nie tylko zawód notariusza, ale i wszystkie jemu pokrewne.

Zawody pokrewne – adwokat, radca prawny i sędzia

Adwokat to oczywiście zawód, który wśród ludzi cieszy się największym zaufaniem. Jego zadaniem jest sporządzanie opinii o poszczególnych dokumentach prawnych. Poza tym zajmuje się również udzielaniem wszelakich porad prawnych. Stanowi również obrońcę sądowego, który w trakcie procesu występuje jako jego pełnomocnik i prezentuje go przed wymiarem sprawiedliwości. Droga do zostania adwokatem nie jest jednak prosta i krótka.

Po pierwsze trzeba bowiem ukończyć studia prawnicze, a następnie zaś aplikację adwokacką. To jednak nie wszystko. By zostać wpisanym na listę adwokacką, przyszły adwokat musi jeszcze zdać odpowiedni egzamin. To co stanowi o tym, że zawód adwokata jest dość dochodowy to fakt, że zarabia on zarówno na sprawach przegranych, jak i wygranych.

kancelaria notarialna warszawa

Radca prawny, to zawód bardzo podobny do zawodu adwokata. Tak samo jak adwokat, radca prawny występuje bowiem przed sądem, jako pełnomocnik swoich klientów, udziela im porad prawnych i tworzy odpowiednie pisma. Najczęściej bywa tak, że po jego pomoc sięgają jednostki organizacyjne. Nie oznacza to jednak, że z usług radcy prawnego nie korzystają również osoby prywatne. By wykonywać ten zawód należy ukończyć studia prawnicze, aplikację radcowską i zdać końcowy egzamin, zamykający drogę nauki. Podobnie, jak adwokat radca prawny może pracować we własnej kancelarii lub być zatrudnionym przez konkretną firmę.

Pod względem prestiżu największym cieszy się oczywiście zawód sędziego. Jest on objęty zaufaniem publicznym, gdyż to właśnie od orzeczeń sędziego zależą dalsze losy człowieka postawionego przed wymiar sprawiedliwości. Z wykonywaniem tych obowiązków wiąże się zatem niezwykle duża doza odpowiedzialności. Podstawy te zdają się rozróżniać poszczególne zawody prawnicze i pomóc w trakcie szukania odpowiedniego profesjonalisty.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Notarialną w Katowicach.