Wiele osób marzy o wykonywaniu zawodu prawnika. Większość z nich ma jakiekolwiek pojęcie o drodze, jaką trzeba przebyć, by móc wykonywać czynności adwokata pełnoprawnie – i zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to droga krótka ani łatwa.

Dobre studia

Przede wszystkim trzeba wybrać dobrą uczelnię, która ma dobrą kadrę oraz dysponuje realnymi możliwościami przygotowania studentów jak najlepiej do zawodu. Studia prawnicze to nie tylko opanowanie ogromnej ilości materiału, mające zapewnić doskonałą znajomość teorii – to także konieczność opanowania szeregu umiejętności praktycznych, dzięki którym prawnik jest w stanie odbierać a także samodzielnie tworzyć poprawne teksty prawne, umie je interpretować i stosować. Ponadto prawnik powinien posiadać specjalistyczną wiedzę dotyczącą nauk ekonomicznych i społecznych, ponieważ są to sfery, z którymi będzie ściśle związana jego kariera.

hammer-719061_960_720

Wybór uczelni nie jest bez znaczenia. Nie wszędzie uczą tak samo, a prawdą jest, że duże ośrodki uniwersyteckie skupiają zazwyczaj śmietankę akademików. W Polsce ciągle uczelnie publiczne prezentują wyższy poziom, niż prywatne, jednak jest tam więcej chętnych. Na wydziały prawa w miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań czy Gdańsk jest kilkunastu, czasem nawet kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce. Nawet mając bardzo dobre wyniki matury nie można być w stu procentach pewnych, czy to wystarczy na studiowanie prawa.

Zanim zostaniesz prawnikiem

Adepci prawa zgłębiają filozofię prawa, roztrząsają kwestie etyczne i uczą się, jak się poruszać po świecie przepisów, norm i regulacji. Oprócz przedmiotów, na których analizuje się konkretne dziedziny prawa – np. prawo pracy, cywilne, prywatne, prawo gospodarcze czy karne – studenci poznają także historię prawa polskiego i powszechnego oraz przyswajają narzędzia z zakresu logiki prawa.

studiowanie

Po zakończeniu studiów na absolwenta czeka jeszcze droga wyboru specjalizacji – trzeba zdobywać konkretne umiejętności, pracując w czasie aplikacji w kancelariach prawnych, biurach notarialnych itd., pomagając przy wykonywaniu czynności prawniczych i ucząc się do zawodu. Nie jest to łatwa droga – nie zawsze za aplikację otrzymuje się wynagrodzenie, a czasem wręcz trzeba dopłacić, by osobą, u której odbywa się praktykę, mogła dopełnić wszystkich formalności.

Osoby z wykształceniem prawniczym nie są tylko adwokatami czy sędziami. Często podejmują pracę jako niezależni eksperci lub jako doradcy w rozmaitych przedsiębiorstwach, bankach, biurach ubezpieczeń czy kancelariach notarialnych i brokerskich.