Zakres usług, jakie adwokat może zaoferować osobie rozwodzącej się, jest znacznie szerszy niż się powszechnie uważa. Adwokat zajmuje się podziałem majątku, alimentami, prawem do opieki nad dzieckiem, a także innymi aspektami bezpośrednio wiążącymi się z rozwodem. 

Współpraca z adwokatem – na czym polega?

Adwokaci podobnie jak lekarze nie mogą zagwarantować stuprocentowej pewności wygranej. Nie dzieje się tak dlatego, że robią coś nie tak i nie wierzą w swoje możliwości lub w wygranie sprawy. Mecenasi mają po prostu świadomość, że ich zadaniem jest jak najlepsza obrona klienta, jednak ostateczną decyzję i tak podejmuje sąd. Często rozstrzygnięcie sprawy „za wszelką cenę” nie musi być najkorzystniejszą opcją – zdarza się, że lepsze rozwiązania da się osiągnąć na drodze rozmów. Adwokat jest tą osobą, która pomaga dostrzec różne możliwości dostępne w danej sytuacji.

Sprawa sądowa tak naprawdę nigdy nie jest pewna, jeżeli chodzi o wygraną, bo istnieją dwie strony sporu, które będą próbowały jak najlepiej przedstawić swoje argumenty. Dodatkowo, w sprawie bierze się też pod uwagę dowody, zeznania świadków, także jest tutaj wiele możliwości na skomplikowanie naszej sprawy, a każdy dodatkowy dowód może w znaczny sposób zmienić ostateczną decyzję sądu. Mało tego, zaszkodzić sobie może też sam klient, który przemilczy coś ważnego w rozmowie z adwokatem lub po prostu będzie działał niezgodnie z jego zaleceniami.

Rozwód i podział majątku

Małżeństwa, które nie mają ustalonej rozdzielności majątkowej będą musiały liczyć się z tym, że podczas rozwodu dojdzie do takiego podziału. Będzie on dotyczył wynagrodzeń za pracę, dochodów, środków zgromadzonych w banku, dochodu z majątku wspólnego, ale także wszystkich przedmiotów majątkowych nabytych po powstaniu wspólnoty majątkowej.

Małżonkowie mogą oczywiście załatwić sprawę podziału majątku poprzez umowę w formie aktu notarialnego, jednak do tego jest potrzebna zgoda i chęć wychodząca od dwóch stron. Najczęściej jednak ta kwestia jest rozwiązywana przez sąd rejonowy w ramach postępowania o podział majątku lub sądu okręgowego w trakcie postępowania rozwodowego. Tutaj już jest potrzebny adwokat, jeżeli chcemy, żeby wszystko było przeprowadzone w taki sposób, żebyśmy nie zostali stratni.

adwokat alimenty Toruń

Usługi prawne kancelaria adwokacka Toruń, rozwody Toruń, sprawy spadkowe Toruń – Adwokat Aleksandra Krawczyk-Głowacka.

Adwokat alimenty  

Kwestię alimentów warto dobrze przedyskutować z adwokatem i określić, czego oczekujemy. W sytuacji, gdy nie jesteśmy świadomi o co dokładniej możemy się starać, nasz obrońca może nam dużo podpowiedzieć. Adwokat pomoże znaleźć korzystne rozwiązanie, tak by jedna ze stron – szczególnie zajmująca się dziećmi lub z innych powodów o mniejszych możliwościach finansowych – nie pozostała bez środków do życia.

Alimenty można zażądać na siebie od współmałżonka, jeżeli małżeństwo rozpadło się z jego winy – wymagane jest tutaj orzeczenie o winie drugiego małżonka. Wniosek taki można złożyć, jeśli jedna ze stron nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb, co wiąże się ze zmianą poziomu życia. Takie alimenty nie mogą trwać jednak dożywotnio, ponieważ termin roszczeń wygasa z upływem pięciu lat od uprawomocnienia się rozwodu. Jeżeli natomiast przed upływem tego czasu małżonek umrze, to nikt nie dziedziczy tego zobowiązania. Jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie jest kancelaria prawna w Toruniu.

Obowiązek alimentacyjny względem dzieci trwa do momentu, gdy nie będą mogły utrzymać się samodzielnie. Nie ma tutaj ściśle określonej granicy wiekowej, wszystko zależy od konkretnego przypadku. O takie alimenty też można się starać podczas rozwodu, jednak jeżeli będą z tym problemy, należy porozmawiać z adwokatem o możliwości ściągnięcia alimentów od dziadków lub z funduszu alimentacyjnego.

Prawo do opieki nad dzieckiem

W zależności od sytuacji, w trakcie rozwodu prawo do dziecka zostaje przyznane jednemu lub obojgu rodzicom. Sąd podejmuje decyzje, gdzie zamieszka dziecko po rozwodzie rodziców oraz w jaki sposób będą wyglądały kontakty drugiego rodzica z dzieckiem. Warto zaznaczyć, że rodzic – nawet jeśli jest pozbawiony części praw – nadal będzie mógł współdecydować o wyborze szkoły, zajęć pozaszkolnych, miejsca spędzenia wakacji czy leczenia dziecka. W momencie, gdy strony są ze sobą w konflikcie, bezpieczniej jest zdać się w tym aspekcie na pomoc adwokata. Prawo do opieki nad dzieckiem, to delikatna sprawa i lepiej jest pozwolić działać mecenasowi.