Medyczna marihuana to obecnie temat bardzo popularny w naszym kraju. Często dyskutuje się na temat tego na ile powinna być ona legalna, czy też zakazana. Jednocześnie w Internecie, ale również w sklepach stacjonarnych, można znaleźć oferty sprzedaży nasion medycznej marihuany. Czy to legalne?

Prawo dotyczące marihuany w Polsce

W wielu krajach marihuana jest legalna, lub częściowo legalna. W zależności od kraju wygląda to bardzo różnie. W Niemczech można sprzedawać i uprawiać tą roślinę jeżeli mamy pozwolenie Federalnego Instytutu Leków i Wyrobów Medycznych. Możemy tam także spożywać ten narkotyk, ponieważ uznawane jest to jako umyślne szkodzenie samemu sobie i nie jest to karalne. W Holandii możemy sprzedawać i konsumować zgodnie z prawem marihuanę w specjalnych lokalach nazywanych coffee shops. Poza nimi handel tym narkotykiem nie jest dozwolony, ale można posiadać i uprawiać niewielkie ilości na własny użytek. W Hiszpanii spokojnie możemy posiadać oraz uprawiać konopie indyjskie w przestrzeni prywatnej. Natomiast plantacja w widocznym miejscu narusza prawo administracyjne i jest karana.

W naszym kraju dyskusja o prawie narkotykowym trwa już od wielu lat. Co ciekawe ankieta Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania narkomanii z 2014 roku stwierdza, że aż 78% Polaków sądzi, że marihuana nie powinna być legalna. Obecne prawo w Polsce stwierdza, że uprawa konopi indyjskich jest nielegalna. Zakazany jest również import, sprzedaż i posiadanie marihuany. Jest ona traktowana jak wszystkie inne narkotyki i jest to przestępstwo zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 roku.

Za posiadanie marihuany grozi nam do 3 lat pozbawienia wolności, jej sprzedaż grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprzedaliśmy ją komuś małoletniemu to grozi nam kara od 3 do 15 lat. Jednak w 2011 roku wprowadzono zmiany w prawie i prokurator może odstąpić od wnoszenia oskarżeń jeżeli posiadamy niewielkie ilości tej substancji na własny użytek, jeżeli to pierwsze przestępstwo lub jeżeli mówimy o osobie uzależnionej.

Co z medyczną marihuaną?

Marihuana zawiera dwa najważniejsze związki THC, czyli delta-9-tetrahydrokanabinoid, oraz CBD, czyli kanabidiol. Ta pierwsza substancja ma działanie euforyczne, odprężające, zmieniające odczuwanie doznań i zwiększające apetyt. Natomiast CBD ma działanie przeciw psychotyczne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwdrgawkowe i zapobiega zmianom neurodegeneracyjnym.

Z tego powodu wykorzystuje się leczniczą marihuanę w leczeniu chorób o podłożu autoimmunologicznym, nadwrażliwości jelita grubego, choroby wrzodowej, a nawet jaskry. Pomaga też pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, miażdżycę, nowotwory, alzheimera czy AIDS. Długo więc walczono, by jej zastosowanie w takich celach było legalne.

nasiona marihuany

Medyczne zastosowanie konopi indyjskich zostało wprowadzone w naszym kraju 7 lipca 2017 roku ustawą, która weszła w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Pacjenci mogą korzystać z ziół konopi indyjskich innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych oraz wszystkich innych wyciągów z konopi, innych niż włókniste. Dozwolone jest też korzystanie z żywicy marihuany innej niż włóknista. Teraz to wszystko stanowi surowiec farmaceutyczny. Może to jednak robić tylko osoba, która otrzymała zezwolenie na okres 5 lat przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czy nasiona marihuany leczniczej są legalne?

Teraz dochodzimy do najciekawszego elementu, ponieważ nasiona marihuany, zarówno w celach leczniczych jak i innych, są w Polsce całkowicie legalne. Z tego powodu możemy znaleźć wiele sklepów internetowych i stacjonarnych, które sprzedają ten produkt.

Wiele osób zastanawia się dlaczego tak jest. Odpowiedź jest banalnie prosta. Same nasiona konopi indyjskich nie zawierają THC. Co oznacza, że nie zawierają żadnych substancji narkotycznych. Nie można się nimi oddłużyć i nie stanowią żadnego zagrożenia. Niektórzy spożywają je, ponieważ zawierają dużo witaminy B. Polskie prawo uznaje je za produkt kolekcjonerski, dla osób zainteresowanych tematyką konopną.

Co ciekawe nie są też uznawane za substancję, która może mieć użytek do wyrobu nielegalnych narkotyków, czyli tzw. prekursor.

Nasiona marihuany są produktem całkowicie legalnym nie tylko w Polsce, ale w większości krajów Unii Europejskiej. Mówimy tu zarówno o posiadaniu jak i sprzedaży.


Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem Fitomedika.pl zajmującym się sprzedażą nasion marihuany.