Normalną rzeczą jest, że po śmierci bliskiej osoby rodzina przystępuje do podziału jej majątku. Inaczej jest, gdy został spisany testament. Wtedy to żyjący członkowie rodziny muszą się do niego dostosować. Niestety nie każdy wie, że w przypadku zadłużenia spadkodawcy, osoba dziedzicząca majątek przejmuje również długi zmarłego. Szary obywatel nie ma obowiązku wiedzieć co w takiej sytuacji należy czynić, dlatego tak ważne jest, aby zawczasu zasięgnąć porady prawnej u poleconego prawnika.
Co nieco na temat spadków
Chociaż zdarza się, że tego czasu na spotkanie z adwokatem może zabraknąć, ponieważ osoba dziedzicząca majątek ma tylko sześć miesięcy na to, aby złożyć stosowną deklarację informującą, że nie przyjmuje daru i dzięki temu unika spłacania zaległych należności z własnej kieszeni. Informacja to może niezwykle cieszyć, ale tylko na chwilę, ponieważ prawnik może uświadomić spadkobiercy, że w momencie złożenia oświadczenia o odrzucenie spadku, przechodzi on na kolejne pokolenia. Innymi słowy długi przejmą najprawdopodobniej dzieci. Miłość bliźniego nakazywałaby przyjęcie długów, które otrzymało się w spadku, aby chronić najbliższą rodziną. Niestety nie każdego stać na taki gest (nie tylko w sensie duchowym, ale często też finansowym). W takiej sytuacji pojawia się kolejne rozwiązanie, o którym na pewno adwokat wspomniałby podczas udzielania porady prawnej. Tym rozwiązaniem jest zadbanie o to, by wraz z dziedzicem wszystkie pozostałe osoby, na które mógłby zostać przepisany spadek, złożyły w sądzie stosowną deklarację o odrzuceniu spadku.
Niestety, historia pokazuje, że sąd będzie tak długo szukał, aż znajdzie dziedzica „majątku”. Szkoda tylko, że nie zawsze tego typu „szczęściarz” jest informowany o toczonym procesie spadkowym. Zazwyczaj sam zainteresowany dowiaduje się o tym, gdy komornik wchodzi na jego pensję. Założyć jednak można, że ów spadkobierca dowiedział się, że może zostać szczęśliwym posiadaczem długów zmarłego wujka ze strony mamy. Jakiej porady prawnej mógłby udzielić prawnik, jeśli dziedzic nie chce zrzekać się spuścizny po zmarłym z rodziny, ponieważ pragnie chronić pozostałych krewnych? Jest wtedy możliwość zaznaczenia, że spadek się akceptuje, ale z dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza?
Ano tyle, że dług będzie spłacany, ale tylko w wysokości tego, ile wynosi wartość spadku. Innymi słowy można powiedzieć, że przykładowo otrzymało się mieszkanie, które następnie wykorzystuje się do spłacenia przynajmniej części zobowiązań. Co zresztą długu? Wierzyciele muszą się niestety zadowolić tym co dostali. Na spłatę całej należności nie mają za bardzo co liczyć, ponieważ żaden ze spadkobierców na pewno nie okaże się na tylko wielkoduszny, by postanowić się poświęcić, że spłaci wszystkich remitentów. Jak widać sprawa spadków nie zawsze jest tak kolorowa, jak ją przedstawiają filmy. Każdy zatem powinien, przed przyjęciem daru zapisanego w testamencie, przyjrzeć się wspólnie z adwokatem majątkowi zmarłej osoby i dopiero, gdy ma się pewność, że odziedziczy są majątek a nie długi, można spadek przyjąć.
Dowiedz się więcej dzięki pomocy specjalistów: http://www.kancelaria-prawnicy.pl.