Suplementy diety, to oddzielny rodzaj produktów z pogranicza leków. W dzisiejszych czasach, bardzo popularne jest ich stosowanie. Wapń, magnez oraz inne, rozmaite witaminy i składniki odżywcze, które zawarte są w produkcie, są dodatkiem do naszej codziennej diety. Suplementy, ze względu na swoją ogromną popularność, są wprowadzane na rynek w Polsce na masową skalę. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób są one zatwierdzane i przez kogo.
Popularność suplementów diety wzmaga ich produkcję. Coraz to nowsze, lepsze preparaty, są dostępne już nie tylko w aptekach, ale i w zwykłych sklepach i supermarketach. Suplementy diety można dzisiaj również zakupić przez Internet.
Najbardziej istotne w oznakowywaniu suplementów diety jest to, iż nazwa suplement diety, musi obowiązkowo znajdować się na opakowaniach i ulotkach danego produkty. Konsument musi bowiem mieć dokładną nazwę produktu, by wiedzieć z czego korzysta.
Co powinno się znaleźć na etykiecie suplementu diety?
Na opakowaniu koniecznie powinny znaleźć się wszystkie wymienione informacje:
- Nazwa ‘’suplement diety’’,
- Kategorie substancji odżywczych i składników mineralnych, które zawarte są w produkcie,
- Informacje o dziennej dawce suplementu,
- Koniecznie – ostrzeżenie o nieprzekraczaniu dozwolonej dawki,
- Na etykiecie koniecznie musi znaleźć się stwierdzenie, że suplement diety absolutnie nie może być stosowany jako zamiennik produktów spożywczych w normalnej diecie,
- Istotne jest umieszczenie ostrzeżenia, które informuje nas o przechowywaniu produktu w miejscu bezpiecznym i niedostępnym dla dzieci.
Każdy producent, który odpowiada za produkcję i dystrybucję danego rodzaju suplementów diety, koniecznie musi spełniać wszystkie powyższe zasady. Etykietowanie suplementów diety zgodnie z wytycznymi, pozwala na wprowadzenie produktu do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz na terenie całej Europy.
Warto wiedzieć, że istnieją specjalne organy, które wykazują się odpowiednią dozą wiedzy na ten temat. Kancelarie prawne, specjalizujące się w prawie żywnościowym, mogą udzielać informacji i porad prawnych właścicielom fabryk oraz dystrybutorom. Każdy etap produkcji musi być bowiem przeprowadzony we właściwy sposób. Dodatkowo, rozpoczęcie produkcji jest możliwe dopiero wtedy, gdy otrzymamy pozytywną opinię jednostek badawczych. Istotna jest przede wszystkim zgoda Państwowego Inspektora Sanitarnego na rozpoczęcie czynności produkcyjnych. Jednostki państwowe, które w pewien sposób kontrolują etapy produkcji i jakość wytwarzanych suplementów diety, sprawują władzę nad wszystkimi zakładami na danym terenie. W dzisiejszych czasach, poprzez stale rosnącą popularność suplementów diety, powstają nowe akty prawne oraz zasady, ustalane przez kancelarie prawne.
Etykietowanie suplementów diety w odpowiedni sposób, jest jedną z podstawowych czynności, które decydują o tym, czy dany produkt trafi do sprzedaży. Wyżej wymienione informacje, które obowiązkowo powinny znaleźć się na etykiecie i opakowaniu, stanowią jedną z najbardziej istotnych zasad, według których decyduje się o wprowadzeniu produktu na rynek.
W poprawnym znakowaniu suplementów pomagają producentom prawnicy, np. w kancelarii Food Law: http://www.food-law.pl/oferta/suplementy_diety_i_zywnosc_specjalnego_przeznaczenia