Miałeś stłuczkę bądź wypadek samochodowy, w którym nie z twojej winy ucierpiał twój samochód?

Ubiegaj się o należne odszkodowanie, które pokryje straty materialne pojazdu. Sprawca wypadku uchyla się od zapłaty? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby nie być jeszcze bardziej stratnym.

Dlaczego trudno jest uzyskać odszkodowanie?

Niezależnie od rodzaju ubezpieczenia, a także typu szkody, zazwyczaj trudno jest uzyskać należność finansową. W przypadku kolizji bądź wypadku samochodowego sprawca, obawiając się utraty zniżek w firmie ubezpieczyciela, robi wszystko by nie dopuścić do sporządzenia odpowiedniej dokumentacji. Najczęściej ucieka z miejsca wypadku, bądź sugeruje odwrotny ciąg zdarzeń.

W przypadku firm ubezpieczeniowych także możemy napotkać problemy najczęściej wynikające ze skomplikowanej konstrukcji umowy, która posiada wiele kruczków prawnych. Odszkodowanie to cudze pieniądze, których ubezpieczyciele niechętnie się pozbywają.

Co zrobić, jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie?

Najpierw, kiedy sporządzamy umowę z firmą ubezpieczającą, warto skonsultować się z prawnikiem, który sprawdzi daną umowę i stwierdzi, czy jest ona właściwa dla danej osoby. W przypadku stłuczki należy już na miejscu udokumentować fakt zdarzenia. W tym celu:

– wezwij policję, jeżeli jest to niezbędne (kiedy nie potraficie się porozumieć lub jedna ze stron korzysta z pojazdu służbowego),

-uzyskać oświadczenie sprawcy zdarzenia,

– zrób zdjęcia dokumentujące całe zdarzenie (lub zleć to komuś zaufanemu),

– uzyskaj oświadczenia świadków zdarzenia (jeżeli byli na miejscu).

W przypadku konieczności udzielenia pomocy medycznej skompletuj całą dokumentację, potwierdzającą skalę doznanej szkody. Zgromadź dokumentację medyczną, wszystkie zaświadczenia lekarskie i recepty. W kwestii strat materialnych warto sporządzić kosztorys.

pomoc prawna

Co, jeśli napotkamy trudność z wypłatą?

Nawet jeśli otrzymasz odmowną decyzję od ubezpieczyciela, to nadal masz kilka możliwości rozwiązania problemu. Pierwsza z nich to możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Jeśli to nie przyniesie zakładanego rezultatu, możesz pozwać zakład ubezpieczeń. Wtedy to sąd rozstrzygnie, kto ma rację. Jeśli decyzja jest odmowna, nadal możesz walczyć o swoją należność. W tym celu należy wnieść odwołanie.

Zbierz wszystkie argumenty przemawiające na swoją korzyść. Istotne jest, aby sporządzając dokument wykazać, iż podstawa wydania odmowy jest nieprawdziwa albo błędna. Skoncentruj się na argumentach ubezpieczyciela, starając się je odeprzeć. Jeśli tego typu sytuacja jest dla Ciebie nowa, skontaktuj się z profesjonalistą, ponieważ często, kiedy zakład ubezpieczeń zauważy, że ma do czynienia z poszkodowanym działającym samodzielnie, wydaje decyzję odmowną.

Rzecznik Finansowy również może Ci pomóc w dwojaki sposób. Pierwszy, składając bezpłatny wniosek do Rzecznika FInansowego z prośbą o interwencję. Co ważne, taki dokument możesz sporządzić jedynie wtedy, gdy wyczerpiesz drogę odwoławczą. Druga opcja jest płatna 50 zł i dotyczy złożenia wniosku o pomoc w polubownym rozwiązaniu sprawy. W tym przypadku takie postępowanie jest niezależne, dzięki czemu nie trzeba prosić wcześniej o interwencję. Pamiętaj jednak, że Rzecznik jest obiektywnym mediatorem, ma za zadanie dążyć do uzyskania zgodnego stanowiska obu stron, nie będzie reprezentował Twoich interesów.

Jeżeli mediacja nie odniosła pożądanych efektów jedyna możliwość to wniesienie sprawy do sądu. Należy się jednak dobrze nad tym zastanowić, ponieważ procesy sądowe trwają dość długo i w przypadku przegranej obciążają budżet. Jeśli jednak się zdecydujesz, koniecznie skorzystaj z pomocy doświadczonego adwokata, który specjalizuje się w odszkodowaniach. Zazwyczaj zakłady ubezpieczeń posiadają sztab wykwalifikowanych prawników, których zadaniem jest nie dopuścić do obciążenia prawnego i finansowego instytucji, którą reprezentują.

W przypadku wniesienia odwołania poszkodowany ma 3 lata na podjęcie działań, jeśli doszło do kolizji, natomiast jeśli uczestniczyłeś w wypadku, sprawa ulega przedawnieniu po 20 latach.

Doznanie wypadku samochodowego bądź ubiegania się o wypłacenie odszkodowania nigdy nie jest przyjemną sprawą. Często wiąże się to z długą batalią z ubezpieczycielem, który robi wszystko, by nie dopuścić do wypłaty pieniędzy. Aby uzyskać należność, trzeba skompletować dokumentację oraz zgromadzić wszystkie przemawiające za Twoją szkodą dokumenty. Tylko w ten sposób można wygrać sprawę.

W sprawach o odszkodowania pomoc w Świnoujściu znajdziesz m.in. w Kancelarii Adwokata Łukasza Węgłowskiego – wśród różnych dziedzin prawa i usług, jakimi zajmuje się kancelaria, znajduje się także pomoc w odzyskaniu należnego odszkodowania.