Radca prawny udziela nam pomocy prawnej, może sporządzać dla nas pisma lub opinie. Możemy skonsultować się z nim, kiedy mamy problem na tle prawnym. Może to być sprawa z każdego rodzaju prawa. Radca prawny bowiem nie musi specjalizować się w konkretnej dziedzinie prawa, lecz może nam udzielać pomocy w każdej sprawie. Radca prawny może udzielać nam owych porad, może również reprezentować nas w sądach i urzędach, jednak nie we wszystkich sprawach. można powiedzieć, że ma on niewiele mniej uprawnień niż adwokat. Radca prawny może współpracować z adwokatem lub prawnikiem w kancelarii adwokackiej/prawniczej.
Co trzeba zrobić, żeby zostać radcą prawnym?
Radcą prawnym może zostać osoba, która skończyła studia prawnicze oraz odbyła kilkuletnią aplikację radcowską. Później należy zdać państwowy egzamin radcowski i zostać wpisanym na listę radców prawnych. Przyszły radca prawny poznaje wszystkie tajniki i zasady prawa. Są to różne dziedziny, na przykład prawo rzymskie, cywilne, administracyjne, karne i wiele innych. Dodatkowo aplikacja radcowska trwa 3 lata i jest to swego rodzaju praktyka pod okiem znanego i szanowanego radcy prawnego. Jest to konieczne do zdobycia doświadczenia.
Gdzie może pracować?
Radca prawny może zostać zatrudniony w kancelarii radcy prawnego, albo w spółkach cywilnych, gdzie jego współpracownikami są inni radcy prawni, adwokaci lub prawnicy.
Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?
W wielu miastach, zwłaszcza tych większych znajduje się duża liczba radców prawnych. Zawsze, gdy mamy jakikolwiek problem prawny, możemy poradzić się naszego znajomego, który jest radcą prawnym. Jeżeli natomiast nie znamy nikogo o tej profesji, możemy skontaktować się z naszymi znajomymi i przyjaciółmi, zawsze bowiem jest szansa, że uda nam się załatwić sprawę szybciej, bez konieczności długich poszukiwań odpowiedniej osoby. Jednak często jest tak, że musimy sami zająć się poszukiwaniami i wtedy najbardziej pomocny może okazać się Internet. Na różnych stronach odnośnie pomocy prawnej w naszej okolicy, możemy znaleźć różne oferty pomocy ze strony różnych kancelarii. Można także znaleźć opinie o konkretnych prawnikach czy radcach prawnych.
Radca prawny a zawody pokrewne
Do zawodu radcy prawnego najbardziej zbliżony jest zawód adwokata. Mają bowiem oni bardzo podobne uprawnienia i obowiązki. Jednak różnica między tymi zawodami jest na przykład taka, że adwokat nie może pracować w kancelarii adwokackiej/radcowskiej/prawniczej, czyli nie może być on zatrudniony. Radca prawny natomiast może podjąć się pracy u adwokata w jego kancelarii. Innym zawodem pokrewnym jest prawnik. Radca prawny również posiada status prawnika, jednak adwokat ma większe uprawnienia. Radca prawny bowiem może reprezentować nas przed sądami i urzędami, jednak nie w każdej sprawie. To co łączy wszystkie zawody, to kompetencje do udzielania porad prawnych i pisanie różnych dokumentów dla nas w razie problemu.