Wybór prawnika, w którego ręce powierzy się ważne dla nas sprawy bywa trudny, szczególnie w większych miastach obsługiwanych przez wiele kancelarii prawnych. O ile wszyscy wykonujący zawód prawnika, adwokata czy radcy prawnego posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w zawodzie, istnieją cechy które czynią ich mniej lub bardziej wartymi zaufania i zlecenia pracy. Jakie cechy powinien mieć dobry prawnik i na jakiej podstawie wybrać kancelarię prawną?

Najważniejsze cechy dobrego prawnika

Kompetencje i doświadczenie zawodowe. Ze względu na mnogość spraw, ale też ogromną różnorodność specjalizacji jakie mogą wybrać prawnicy, sama znajomość podstawowych zagadnień z dziedziny prawa nie wystarczy do uzyskania miana dobrego prawnika. Wybierając kancelarię prawną warto kierować się więc tym od jak dawna dana kancelaria zajmuje się określoną grupą spraw podobnych do naszej i jaki sukces odnosi na tym polu. Nigdy nie daje to oczywiście 100% gwarancji sukcesu, ale świadczy o działających dla niej prawnikach lepiej niż zupełny brak wcześniejszego doświadczenia w prowadzeniu podobnych spraw.

Rzetelność zawodowa. Prawnik, przejmując sprawę swojego klienta nie powinien podejmować decyzji i działania bez wysłuchania wszystkich aspektów sprawy z perspektywy klienta. Nawet ci najbardziej doświadczeni, którzy w swojej karierze przepracowali dziesiątki, jeśli nie setki podobnych spraw nie powinni oceniać nowego klienta na podstawie poprzednich i zachować pełną niezależność od opinii i osądów innych.

Profesjonalizm. Tajemnica zawodowa i zachowanie dyskrecji w trakcie kontaktów z klientem buduje pozytywną relację i pozwala całkowicie zaufać prawnikowi, co z kolei przekłada się często na znacznie lepsze wyniki całej sprawy. Z tego też powodu najlepsze kancelarie prawne cieszą się dobrą opinią w kwestii dyskrecji i stosunku do klienta. Uwagę powinno zwrócić też samo podejście do klienta i sprawy – dla prawnika obeznanego w danym temacie niektóre sprawy mogą wydawać się oczywiste i skróty myślowe mogą być sposobem na szybsze załatwienie problemu, ale dla klienta żadna z kwestii omawianych przez prawnika nie jest wiedzą uniwersalną – dokładne wyjaśnianie każdej kwestii jest tu kluczowe.

Jasno określone specjalizacje. Dobre kancelarie prawne nie przyjmują wszystkich spraw i klientów i to wyróżnia je na tle mniej doświadczonej konkurencji. Dzięki takiemu podejściu klient może trafić do prawnika, który doskonale zrozumie nawet bardzo skomplikowaną sprawę i na podstawie swojego doświadczenia, oraz rozległej wiedzy, będzie w stanie dotrzeć do najlepszego możliwego rozwiązania.

adwokat rozmawiający z klientem

Adwokat z Kancelarii Prawnej w Toruniu z najwyższą dbałością o dobro klienta rozwiązuje sprawy karne.

Empatia. Ze względu na nasycenie emocjonalne niektórych spraw trafiających do kancelarii adwokackich, umiejętność nawiązywania kontaktów i empatia po stronie prawnika znacząco ułatwiają komunikację z klientem. To ważne, by już od pierwszego spotkania prawnik żywo interesował się przedstawianą mu sprawą i dopytywał o jej szczegóły, dając klientowi do zrozumienia że zrobi wiele, by jego sprawę rozwiązać. Prawnicy empatyczni sprawiają wrażenie bardziej autentycznych i nie traktujących klienta jako kolejnego zlecenia, a żywą osobę z realnym problemem wymagającym eksperckiej pomocy.

Czym kierować się wybierając kancelarię prawną?

Wymienione wyżej cechy dobrego prawnika są zdecydowanie najważniejszymi z kryteriów, na jakie należy zwracać uwagę wybierając kancelarię prawną. Trudno jednak od początku, przeglądając wyłącznie strony internetowe czy dane kontaktowe kancelarii określić jakie podejście do klienta cechuje działających w obrębie kancelarii prawników. Z tego też powodu ogromną rolę w wyborze odegrają opinie poprzednich klientów, polecenia znajomych, wyniki poprzednio prowadzonych spraw i pierwsze wrażenie, jakie odniesiemy po kontakcie z daną kancelarią.

Wybór prawnika nie powinien być podjęty pochopnie, pod wpływem emocji i z uwagi na naglącą sytuację. Zależnie od sprawy decyzja musi być często podjęta szybko, ale zwykle nawet w takich chwilach nie warto kierować uwagi w stronę pierwszej, przypadkowej kancelarii napotkanej w okolicy. Czasem wystarczy popytać, by rozeznać się w lokalnym rynku prawniczym i uzyskać najlepszą możliwą pomoc dobrego prawnika.