Obowiązek alimentacyjny większości osób kojarzy się z typową sytuacją – rozwiedzione małżeństwo, dzieci zostają z matką, ojciec płaci alimenty. Do tego często mamy od razu ciąg dalszy – alimenty są za małe, matka lub dziecko składa pozew do sądu, potrzebny jest dobry adwokat. Lub inaczej – osoba zobowiązana uchyla się od obowiązku płacenia alimentów (a to kosztuje budżet państwa co roku kilkanaście milionów złotych…).
Kogo obowiązują alimenty?
Alimenty polegają na regularnym dostarczaniu określonej osobie kwoty pieniędzy w ustalonej wysokości. Kwota ta ma na celu zabezpieczenie egzystencji. I tu pierwszy mit ulega obaleniu – alimenty mogą być zasądzone nie tylko na rzecz dzieci. W przypadku niepełnoletnich, którzy nie mogą sami zarobić na swoje utrzymanie, alimenty mają pokryć koszty związane z opieką i wychowaniem dziecka. Jednak obowiązek alimentacyjny może zostać nałożony także na dorosłe dzieci, jeśli rodzic złoży pozew o alimenty.
Instytucja alimentacji ma na celu poprawę więzi, podkreślenie i uświadomienie ludziom, że wsparcie osób najbliższych, także finansowo, jest ich obowiązkiem. Czasem nie da się wyegzekwować tego obowiązku inaczej, niż procesem sądowym, nawet jeśli obowiązek ten wynika z ustawy. Niestety wiele osób uchyla się od płacenia alimentów. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Uchylanie się od alimentów
Niepłacenie alimentów jest przestępstwem, dlatego możliwe jest pociągnięcie osoby uchylającej się do odpowiedzialności karnej – muszą jednak być spełnione trzy warunki:
- Wykazanie, że dana osoba rzeczywiście jest zobowiązana (lub była zobowiązana w danym okresie, gdyż roszczenia alimentacyjne nie ulegają przedawnieniu) do płacenia alimentów, ustawowo lub orzeczeniem sądu,
- Niepłacenie świadczeń ma charakter uporczywości (mimo wezwań, wielokrotnie uchylał się od spłaty świadczeń, mimo że posiada możliwość zadośćuczynienia swoim obowiązkom wobec uprawnionego),
- Skutkiem braku alimentacji osoba uprawniona do alimentów była lub jest narażona na brak środków pozwalających zaspokoić podstawowe potrzeby egzystencjalne i bytowe.
W takiej sytuacji do sprawcy zaniechania zostaje skierowany pozew, a ściągnięcie alimentów może być zasądzone wyrokiem. Dodatkowo sprawca może zostać ukarany w inny sposób – grzywną lub karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Tak samo dzieje się w przypadku uchylania się od spłaty renty zasądzonej w zamian za wyrok dożywocia lub za spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Dowiedz się więcej na adwokat alimenty Wrocław – i poznaj swoje prawa.