Prawnik jest osobą, która udziela porad w każdej dziedzinie prawa. Jest to osoba, dzięki której możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat prawa. Prawnikami zostają zazwyczaj osoby niezwykle kompetentne i bystre. Zawód ten bowiem wymaga odpowiedniego podejścia do klienta oraz do jego sprawy. Prawnicy mogą ze sobą współpracować prowadząc kancelarię prawniczą, w której to przyjmują swoich klientów. Owa profesja  wymaga cierpliwości, doskonałej znajomości prawa oraz umiejętność podejmowania odpowiednich decyzji pod wpływem czasu. Prawnik wyświadcza nam usługi prawne w różnych postaciach.

Kancelaria prawnicza

Kancelaria prawnicza to biuro, w którym pracuje jeden lub paru prawników. Ten rodzaj pomocy jest przydatny dla klientów i dla samych prawników. Jeżeli w danej kancelarii współpracuje ze sobą pięciu prawników, możemy mieć pewność, że łatwiej załatwimy swoją sprawę, ze względu na dużą ilość osób, które mogłyby nam pomóc. Natomiast, prawnicy w tym momencie na pewno nie narzekają na brak klientów. Ponadto, zawsze mogą wspierać się nawzajem w swoich sprawach. W tym przypadku bowiem sukces jednego z prawników liczy się jako sukces całego zespołu, więc kancelaria na tym zyskuje.

Jak nim zostać?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze o stopniu magisterskim. Żeby móc pełnić funkcję prawnika w społeczeństwie, należy również odbyć paroletnią aplikację prawniczą. Najczęściej aplikacje odbywają się pod okiem innych szanowanych i uznanych prawników. Jest to konieczne, byśmy mogli uczyć się od jak najlepszych.

Aplikacja ponadto ma za zadanie nauczenia aplikanta podstaw pracy prawnika. Przebywając przez kilka lat z prawnikami, aplikant przygląda się ich sprawom i nabiera ogromnej wiedzy.

Przyszły prawnik musi także zdać egzamin państwowy na wysoka ocenę i  złożyć przysięgę. Następnie, wpisywany jest on na listę prawników legalnie działających w Polsce.

Prawo w Polsce

Gdzie można go spotkać?

Prawnicy najczęściej przebywają w kancelarii prawniczej lub w sądach. Mogą także być zatrudnieni w niektórych firmach oraz korporacjach, po to by pilnować spraw prawnych firmy. Jest to często spotykane, ponieważ w przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa przez pracownika lub klienta na terenie pracy lub w trakcie pracy, prawnik będzie stanowił nieocenioną pomoc. Prawnik ma także nierzadko wyszczególnione obowiązki. Może być to prawnik, który zajmuje się wyłącznie prawem rodzinnym albo cywilnym.

Obowiązki prawników to przede wszystkim sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie nowych projektów prawnych, oraz oczywiście udzielanie porad klientów – zauważa prawnik Zawadzki.

Jest to najczęściej wykonywany przez prawników obowiązek. Do prawnika możemy wybrać się, gdy potrzebujemy odpowiedniego pisma prawnego, którego sami nie jesteśmy w stanie napisać z powodu braku dostatecznej wiedzy dotyczącej prawa. Jest to osoba, dzięki której wiele osób może dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego na temat prawa.