W jaki sposób rowerzysta powinien starać się o odszkodowanie za szkody wynikąjące z kolizji z pojazdem samochodowym? Co robić, aby ubezpieczyciel wypłacił kwotę z OC sprawcy kolizji z rowerzystą?
Trendy na przemierzanie ulic miasta na dwóch kółkach już na dobre rozgościła się w naszym kraju. Ma to swoje niepodważalne zalety dla zdrowia i dla środowiska, jednak posiada też pewne wady. W ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Dotyczy to głównie miejsc o wysokim natężeniu ruchu samochodowego, które nie są dostosowane do jazdy na dwóch kółkach. Czy wiesz, co robić w razie kraksy, w której jesteś poszkodowany, a także jak postępować, aby do niego nie dopuścić?
Jazda, a ryzyko
Choć liczba ścieżek rowerowych cały czas się powiększa, kierowcy i rowerzyści są na siebie skazani. Ich trasy często niestety się krzyżują w niezbyt przyjemnych okolicznościach. Jazda rowerem związana jest z ryzykiem poważnych obrażeń powypadkowych. Mało kto używa kasku, natomiast to właśnie uszkodzenia głowy (wstrząs mózgu, złamania kości czaszkowych) należą do najczęściej występujących konsekwencji kolizji z pojazdem samochodowym. Często dochodzi do nich na skutek zbyt dużej prędkości kierowców przekraczanej na terenie zabudowanym.
Odszkodowanie dla rowerzysty, a poszukiwanie winnego
Racjonalność odszkodowawcza wobec rowerzystów to tak zwana odpowiedzialność deliktowa, co oznacza, iż nie różni się od odpowiedzialności w innych przypadkach. Incydent powoduje powstanie między winnym (sprawcą), a poszkodowanym cywilnoprawnego stosunku zobowiązaniowego. Jest to umieszczone w przepisie artykułu numer 436 kodeksu cywilnego, w zgodzie z którym właściciel pojazdu odpowiedzialny jest za szkody nim wyrządzone osobom kierującym jednośladem, pieszym czy pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, o ile wypadek nie został spowodowany siłą wyższą, wyłączną winą ofiary lub wyłącznym przewinieniem osoby trzeciej. Zanim zatem będziemy starać się o odszkodowanie, sytuacja wypadku zostanie przebadana pod kątem tego, kto był sprawcą.
Odszkodowanie dla rowerzysty, czyli co robić po wypadku
Aby późniejsze działanie przebiegało sprawnie, warto na miejscu incydentu zebrać właściwe dowody. Jeśli w sprawę zostały włączone władze policji, zwróćmy się z prośbą od wydanie notatki urzędowej o incydencie. Spiszmy też podstawowe dane sprawcy wypadku, numer rejestracyjny jego samochodu, markę oraz zakład ubezpieczeniowy, w którym kierowca ma ubezpieczenie OC.